Tüm Yönleriyle E-Öğrenme

Tüm dünyanın yeni normale dönüş planlarını açıkladığı, işe/işyerine dönüş planları yaptığımız ve yeni şartlara alışmaya çalıştığımız günlerdeyiz.

Bizler de bu yeni normalde kurumsal gelişimi, işyerinde öğrenmeyi, öğrenmenin dijitalleşmesini ve kurumsal akademileri, öğrenen-katılımcı-eğitmen-konu uzmanı boyutları ile inceledik.

Konuşmamda bahsettiğim değişim ve dönüşüm süreci için aşağıdaki yazılarımı inceleyebilirsiniz:

Değişim Öngörüleri: Kurumsal Gelişimdeki Değişimler

Eğitim Yönetim Sistemi: Başlangıç ve Değişim/

Augdemy olarak, kurumların stratejilerini ve hedeflerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları teknolojileri, gelişim faaliyetlerini ve hizmetleri sunup, gelişim süreçlerini iyileştirmelerine destek oluyoruz. Kurumsal akademi sürecinizi yönetmek veya mevcut kurumsal akademinizi değerlendirmek için Kurumsal Akademi Tasarımı, eğitimlerinizi ve süreçlerinizi dijital hale getirmek için ise Dijital Dönüşüm çalışmalarımıza göz atabilir veya bizimle iletişime geçerek ücretsiz analiz desteği alabilirsiz.

Diğer çalışma alanlarımız için tıklayınız.

Bu yazıyı paylaşın!

Merak ettiğiniz veya ilgilendiğiniz konular mı var?

Blog sayfamızda kurumsal akademiler, insan kaynakları, yetenek yönetimi, yetkinlik yönetimi, eğitim tasarımı, eğitim teknolojileri ve kurumsal ödüller ile ilgili deneyimlerimizi, izlenimlerimizi ve ön görülerimizi paylaşıyoruz. Siz de bu alandaki önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Son Yazılar

Kategoriler

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Eğitim Tasarımı 101: Kurumsal Eğitim Tasarımı

Eğitim tasarımı ve iç eğitim süreci ile kurumlar ihtiyaç duydukları bilgileri ve tecrübelerini çalışanlarına aktarak gelişimin sürekliliğini sağlar. Peki bir eğitim tasarım süreci nasıldır?

Tüm Yönleriyle E-Öğrenme

Kurumların dönüşüm sürecinde insan kaynakları ve gelişim profesyonelleri olarak bizim iş yapış şeklimiz önümüzdeki yıllarda nasıl bir değişimden geçecek?

Şirket Stratejisi Nasıl Eğitim Birimi Hedefleri Haline Gelir?

Bir kurumsal akademinin şirket stratejilerine paralel ilerlemesi hatta şirket stratejilerinin kurumsal akademilerin de katılımı ile belirlenmesi gerektiğini sürekli duyuyorsunuzdur. Peki, stratejiler sizin de katılımınız ile belirlendi, kendi stratejinizi nasıl belirleyebilirsiniz.

Başarılı Bir Kurumsal Akademi İçin 12 Adım

Kurumsal akademi gibi önemli bir yapı kurumun gerçeklerinden uzak, net bir hedefi ve planı olmadan kurulamaz. Bu nedenle kurulum sürecinde size yol gösterip, kurumsal akademinizin başarısını, varlığını, sürdürülebilirliğini destekleyecek 12 adımı paylaşıyorum.

2020-06-02T12:39:34+03:00
Go to Top