Stevie Awards Başvuru Rehberi (2024)

2002 yılında, kuruluşların ve profesyonellerin başarılarını ve iş hayatına katkılarını onurlandırmak hedefi ile The American Business Awards® olarak başlayan, 2004 yılında The International Business Awards® ile global hale gelen Stevie® Awards, kısa sürede dünyanın önde gelen iş ödüllerinden biri haline geldi.

Bugüne geldiğimizde Stevie® Awards’ta her biri kendi odağına, kategori listesine, takvimine ve jüri ekibine sahip 8 ödül süreci bulunmaktadır:
The American Business Awards®; ABD’de faaliyet gösteren tüm organizasyonların katılımına açıktır.
The International Business Awards®; dünya çapındaki tüm organizasyonların katılımına açıktır.
The Asia-Pacific Stevie® Awards; Asya-Pasifik bölgesinde yer alan 29 ülkedeki tüm organizasyonların katılımına açıktır.
The German Stevie® Awards; Almanya’da faaliyet gösteren tüm organizasyonların katılımına açıktır.
The Middle East & North Africa Stevie® Awards; Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde yer alan 18 ülkedeki tüm organizasyonların katılımına açıktır.
The Stevie® Awards for Great Employers; en insan odaklı şirketleri, insan kaynakları ekiplerinin ve profesyonellerin insan kaynakları, gelişim ve yetenek yönetim projelerindeki başarıları ile bu alanlardaki yeni ürün ve hizmetleri ödüllendirir. Yarışma dünya çapındaki tüm organizasyonlara, bireylere ve hizmet sağlayıcılara açıktır.
The Stevie® Awards for Sales & Customer Service; satış, müşteri hizmetleri ve çağrı merkezi profesyonellerinin başarılarını ödüllendirir. Yarışma dünya çapındaki tüm organizasyonlara, bireylere ve hizmet sağlayıcılara açıktır.
The Stevie® Awards for Women in Business; kadın liderlerin ve girişimcilerin başarılarını ödüllendirir. Yarışma dünya çapındaki tüm organizasyonlara, bireylere ve hizmet sağlayıcılara açıktır.

Augdemy olarak, yurtiçinden ve yurtdışından onlarca şirketin Stevie® Awards başvurularını hazırladık ve yüzlerce ödül almalarına yardımcı olduk. Bu kapsamda, kazanan bir başvurunun nasıl olması gerektiğini, hangi kategoriye, nasıl başvuruda bulunulacağını ve altın ödül için şansınızı en üst düzeye çıkarmak için neler yapmanız gerektiği konusunda hem jüri olarak hem de başvuru hazırlayan taraf olarak çok iyi bir deneyimimiz bulunmakta. Bu yazıda da ülkemizden en çok başvuru alan The Stevie® Awards for Great Employers, The International Business Awards® ve The Stevie® Awards for Sales & Customer Service özelinde en sık karşılaştığımız soruları yanıtlamaya çalışacağız.


Başvurunuzu hazırlarken Uluslararası Ödül Başvuruları İçin İpuçları yazımıza göz atabilirsiniz.

Son yıllarda ülkemizden ödül alan şirketin listesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Hangi içerikler ile başvurabiliriz?

The International Business Awards®, aşağıdaki alanlardaki projeleri, ürünleri ve başarıları kapsamaktadır:

– Yılın Şirketi Kategorileri (Company / Organization Categories)
– Halkla İlişkiler Kategorileri (Corporate Communications & Public Relations Categories)
– Müşteri Hizmeti Kategorileri (Customer Service Categories)
– İnsan Kaynakları Kategorileri (Human Resources Categories)
– Bilgi Teknolojisi Kategorileri (Technology Categories)
– Yönetim Kategorileri (Marketing Categories)
– Pazarlama Kategorileri (Marketing Categories)
– Medya Ödülleri -Websitesi Kategorileri, Yıllık Rapor Kategorileri, Etkinlik Kategorileri ve Video Kategorileri- (Web Site, App, Video, Publication, & Event Categories)
– İşletme Performansı Kategorileri (Achievement Categories)
– Yeni Ürün Kategorileri (New Product & Product Management Categories)
– Sürdürülebilirlik Kategorileri (Sustainability Categories)

Bölgesel ve global çapta başvuru toplayan yukarıdaki 5 yarışmada da benzer kategoriler bulunmaktadır.

The Stevie® Awards for Great Employers, aşağıdaki alanlardaki projeleri, ürünleri ve başarıları kapsamaktadır:
– Yılın İşvereni Kategorileri (Employer of the Year Categories)
– İnsan Kaynakları Başarısı Kategorileri (Human Resources Achievement Categories)
– İnsan Kaynakları Bireysel Kategoriler (Human Resources Individual Categories)
– İnsan Kaynakları Ekibi Kategorileri (Human Resources Team Categories)
– Çözümler, Uygulamalar ve Eğitim Programları veya Medya Kategorileri (Solutions, Implementations, and Training Programs or Media Categories)
– Çözüm Sağlayıcı Kategorileri (Solution Provider Categories)

The Stevie® Awards for Sales & Customer Service, aşağıdaki alanlardaki projeleri, ürünleri ve başarıları kapsamaktadır:
– Satış Kategorileri -Bireysel Kategoriler, Ekip Kategorileri, Başarı Kategorileri- (Sales Individuals Categories, Sales Team Categories, Sales Achievement Categories, Sales Distinction Categories)
– Müşteri Hizmetleri ve İletişim Merkezi Kategorileri -Bireysel Kategoriler, Ekip Kategorileri, Başarı Kategorileri- (Customer Service & Contact Center Individual Categories, Customer Service & Contact Center Team Categories, Customer Service & Contact Center Achievement Categories, Customer Service Department Categories, Customer Service Success Categories)
– Yeni Ürün ve Hizmet Kategorileri (New Product & Service Categories)
– Çözüm Sağlayıcı Kategorileri (Solution Provider Categories)
– İş Geliştirme Kategorileri (Business Development Categories)

Stevie® Awards başvuru tarihleri ne zaman ve başvuru maliyeti ne kadar?

2024 yılı için başvuru takvimini ve başvuru maliyetlerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.
Ödül kazanmanız durumunda plaket almak için de ayrı bir ücret vermeniz gerekmekte. 2023 yılında bu ücret plaket başına 295 USD’ydi. 2024 yılının ücreti daha açıklanmadı. Bilgi almak ve plaket alternatiflerini görmek için The Stevie® Awards Store’ı ziyaret edebilirsiniz.

Ödül Süreci Erken Başvuru Maliyeti* Erken Başvuru Tarihi Son Başvuru Tarihi Uzatmalı Son Başvuru Tarihi** Ödülün Açıklanma Tarihi
The International Business Awards® 290 USD – 510 USD 10 Nisan 2024 8 Mayıs 2024 12 Haziran 2024 13 Ağustos 2024
The Stevie® Awards for Great Employers 265 USD – 490 USD 24 Nisan 202 22 Mayıs 2024 26 Haziran 2024 1 Ağustos 2024
The Stevie® Awards for Sales & Customer Service 275 USD – 500 USD 11 Ekim 2023 8 Kasım 2023 24 Ocak 2024 5 Mart 2024

*Başvuru ücretleri kategori bazlı değişmektedir. Listede yer alan fiyatlar erken başvuru yapılması durumunda en düşük başvuru ücreti ve en yüksek başvuru ücretini göstermektedir. Bununla birlikte özellikle bireysel başvurulabilecek süreçlerde ücretsiz başvuru kategorileri de bulunmaktadır.

**Stevie® Awards, birçok yarışmadan farklı olarak takvim bazlı bir ücretlendirme yapmaktadır. Erken başvuru takvimi dışında başvuru yapılması durumunda; son başvuru tarihinde yapılan başvurularda +45 USD, uzatmalı son başvuru tarihinde yapılacak başvurularda ise +45 USD’ye ek olarak +55 USD daha alınmaktadır (toplam 100 USD).

Hangi Soruları Cevaplamamız Gerekiyor?

Tüm başvuru süreçlerinde vereceğiniz cevaplarda kelime sınırı bulunmaktadır. Bu nedenle opsiyonel gibi görünse de başvurunuzu ek dokümanlar ile desteklemeniz çok önemlidir.

The International Business Awards®’ta aşağıdaki soruları cevaplamanız beklenmektedir:
– An essay of up to 650 words describing the nominated solution / program (En fazla 650 kelime).
– In bullet-list form, provide a brief summary of up to ten (10) of the chief achievements of the nominated solution / program (En fazla 150 kelime).

The Stevie® Awards for Great Employers ve The Stevie® Awards for Sales & Customer Service’de aşağıdaki soruları cevaplamanız beklenmektedir:
– Briefly describe the nominated organization: its history and past performance (En fazla 200 kelime).
– Outline the team’s or organization’s achievements since the beginning of 2021 that you wish to bring to the judges’ attention (En fazla 250 kelime)
– Explain why the achievements you have highlighted are unique or significant. If possible compare the achievements to the performance of other players in your industry and/or to the team’s or organization’s past performance (En fazla 250 kelime).
– Reference any attachments of supporting materials throughout this nomination and how they provide evidence of the claims you have made in this nomination (Opsiyonel. En fazla 250 kelime).

Başvurular nasıl değerlendiriliyor?

Stevie® Awards, başvuruların değerlendirilmesinde çok detaylı bir değerlendirme süreci izlemektedir. Sektörel konu uzmanlarından, araştırma analistlerinden ve yönetim ekibinden oluşan, bizim de içinde yer aldığımız büyük bir jüri ekibi ile çalışmaktadır. Bu süreçte her başvuru (diğer başvurulardan bağımsız olarak) belirli bir jüri grubu tarafından (en az 5 jüri tarafından) Jüri Paneli üzerinden değerlendirilmekte ve takip edilmektedir. Yılın İşvereni kategorilerinde ise jürinin dışında halk oylaması da bulunmaktadır.

Ödül başvurusu sürecinde sadece tek bir başvuru aşaması bulunmaktadır. Bu nedenle kazanmak tamamen başvurunuzun içeriğine bağlıdır (dokümanı gönderdikten sonra, çok nadir olsa da jüri tarafından içeriği daha iyi anlayabilmek için bazı sorular gelebilir ama bu değerlendirme sürecinin standart bir parçası değildir).

Başvuruların değerlendirilmesi 10 üzerinden yapılmaktadır.

Değerlendirme sonucunda, başvurunuzun jüri değerlendirme ortalaması 7,50’den yüksek ise Bronz, 8,25’ten yüksek ise Gümüş, kategorideki en yüksek ortalamaya sahip ise Altın ödül almaya hak kazanırsınız.

Başvuru kuralları nelerdir?

  • Başvurunuzu metin olarak yazabilir veya en fazla 5 dakika uzunluğunda İngilizce bir video olarak gönderebilirsiniz.
  • Stevie® Awards başvurularının tamamında kelime sınırı bulunmaktadır. Bu nedenle ana başvuru metninizi kısa ve öz yazmanızı tavsiye ederiz.
  • Başvuruyu İngilizce ve üçüncü şahıs olarak yazmalısınız. “Biz, bizim, biz” vb. ifadeleri ve pazarlama odaklı bir yazım dili kullanmamanızı öneririz.

  • Başvurunuzda destekleyici dokümanlar veya görseller kullanabilirsiniz (hatta kullanmalısınız). Bu dokümanları, başvuru platformu üzerinden direk yükleyebilirsiniz. Ancak jüri çok fazla ek dokümanı okurken veya uzun videoları izlerken vermek istediğiniz mesajdan kopabilir.
  • Başvurunuzu ilgili ödül sürecinin sayfasından göndermelisiniz (Stevie® Awards başvurularında bir Word dosyası bulunmuyor).

Başvuruya karar verdiniz, sonraki adımlarınız…

Uluslararası ödüllere başvurmak kimi zaman farklı iş birimlerinin koordine olmasını gerektiren zorlu bir süreçtir. Siz de Stevie® Awards’a başvuruda bulunmayı düşünüyorsanız ve başvurunuzun etkili olmasını istiyorsanız, uzun yıllara dayanan deneyimimiz ve başarılarımızla, size bu konuda yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Augdemy olarak, ödül başvurusu yazma konusunda; sunduğumuz uzmanlıkla ve ödüle giden yolda verdiğimiz danışmanlık hizmetleri ile sektördeki diğer tüm ajanslardan ayrılıyoruz. Müşterilerimizin başarı hikayelerine imza atarken elde ettiğimiz bilgi birikimini, ödül başvurularınızın etkileyici ve dikkat çekici olmasına katkıda bulunmak için kullanıyoruz. Detaylı bilgiler ve hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Başvurunuzu güçlendirmek ve ödül kazanma şansınızı artırmak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bu yazıyı paylaşın!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Geleceğin Yetkinlikleri

Dünya Ekonomik Forumu’nun (World Economic Forum) geçtiğimiz günlerde yayınladığı “2020 Yılında Sahip Olunması Gereken En Önemli Yetkinlikler” raporuna göre günümüzde en çok gereksinim duyduğumuz yetkinliklerin %35’i değişecek. Peki biz bu değişimden nasıl etkileneceğiz?

Eğitim Tasarımı 101: Kurumsal Eğitim Tasarımı

Eğitim tasarımı ve iç eğitim süreci ile kurumlar ihtiyaç duydukları bilgileri ve tecrübelerini çalışanlarına aktarak gelişimin sürekliliğini sağlar. Peki bir eğitim tasarım süreci nasıldır?

2023-12-25T13:50:20+03:00
Go to Top