Brandon Hall Excellence Awards Başvuru Rehberi (2024)

Brandon Hall Group tarafından düzenenlenen ve her yıl sektördeki öncü firmaların ödüllendirildiği Brandon Hall Group Excellence Awards (Brandon Hall Mükemmellik Ödülleri), 1994 yılında dijital öğrenmeye odaklanan bir ödül süreci olarak başlayıp, zaman içinde gelişim, yetenek yönetimi, yeteneği çekme, insan kaynakları gibi birçok alanı kapsayacak şekilde genişledi.

Bugüne geldiğimizde Brandon Hall Ödülleri;

– Bahar döneminde gerçekleştirilen, Brandon Hall Group HCM Excellence Awards -Spring Program- (Brandon Hall İnsan Sermayesi Yönetimi Mükemmellik Ödülleri);
– Güz döneminde gerçekleştirilen, Brandon Hall Group Technology Excellence Awards -Fall Program- (Brandon Hall Teknoloji Mükemmellik Ödülleri) ve
– Yaz döneminde gerçekleştirilen, Brandon Hall Group EdTech Excellence Awards -Summer Program- (Brandon Hall Öğrenme Teknolojileri Mükemmellik Ödülleri)

şeklinde 3 ayrı dönemde ve içerik yapısında, dünyanın dört bir yanından önde gelen şirketlerin yarıştığı sektörün en önemli yarışmalarından biri haline gelmiş durumda.

Augdemy olarak, yurtiçinden ve yurtdışından onlarca şirketin Brandon Hall Group Excellence Awards başvurularını hazırladık ve yüzlerce ödül almalarına yardımcı olduk. Bu kapsamda, kazanan bir başvurunun nasıl olması gerektiğini, hangi kategoriye, nasıl başvuruda bulunulacağını ve altın ödül için şansınızı en üst düzeye çıkarmak için neler yapmanız gerektiği konusunda hem jüri olarak hem de başvuru hazırlayan taraf olarak çok iyi bir deneyimimiz bulunmakta. Bu yazıda da Excellence Awards özelinde en sık karşılaştığımız soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Başvurunuzu hazırlarken Uluslararası Ödül Başvuruları İçin İpuçları yazımıza göz atabilirsiniz.

Son yıllarda ülkemizden ödül alan şirketin listesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Hangi içerikler ile başvurabiliriz?

Brandon Hall Group HCM Excellence Awards (Spring Program), aşağıdaki alanlardaki projeleri ve gelişim programlarını kapsamaktadır:

– Eğitim ve Gelişim (Learning and Development),
– Yetenek Yönetimi (Talent Management),
– Yeteneği Çekme (Talent Acquisition),
– Lider Gelişimi (Leadership Development),
– İnsan Kaynakları (Human Resources),
– Satış Gelişimi (Sales Performance),
– Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık (Diversity, Equity, and Inclusion) ve
– İşin Geleceği (Future of Work)

HCM Awards’a yapılacak başvurularda, mutlaka sürecin organizasyonun kendisi tarafından yönetilmiş olması ve kazanımların şirket ihtiyaçları ile entegre olması beklenmektedir. Şirketler tek başına ya da yardımcı bir kuruluşla (çözüm sağlayıcı ya da danışman gibi) birlikte katılabilirler. Bununla birlikte başvuruların organizasyonun kendisi tarafından yapılması gerekmektedir (Çözüm sağlayıcı şirketler ana başvuru sahibi olarak başvuru yapamazlar).

Brandon Hall Group Technology Excellence Awards (Fall Program), aşağıdaki alanlarda kullanılan teknolojileri ve ürünleri kapsamaktadır:
– Eğitim ve Gelişim (Learning and Development),
– Yetenek Yönetimi (Talent Management),
– Yeteneği Çekme (Talent Acquisition),
– İşgücü Yönetimi (Workforce Management),
– İnsan Kaynakları (Human Resources),
– Satış Yönetimi (Sales Enablement) ve
– İşin Geleceği (Future of Work)

Technology Awards’a organizasyonlar veya gelişim, yetenek yönetimi, yeteneği çekme, insan kaynakları, iş gücü yönetimi ve satış yönetimine yönelik teknolojiler sunan çözüm sağlayıcıları başvurabilir (HCM Awards’tan farklı olarak çözüm sağlayıcıları tek başlarına da başvuru yapabilirler). Kategoriler genellikle ürün ve hizmetlere yönelik olduğundan, başvurular farklı şirketlerden vaka çalışmalarını ve kazanımları içerebilir.

Brandon Hall Group EdTech Excellence Awards (Summer Program)’a ise öğrenme teknolojilerine yenilikçi çözümler getiren K-12 eğitim kurumları, üniversiteler, mesleki gelişim kurumları, kâr amacı gütmeyen Kuruluşlar ve devlet kurumları başvurabilir.

Brandon Hall Group Excellence Awards başvuru tarihleri ne zaman ve başvuru maliyeti ne kadar?

2024 yılı için başvuru takvimini ve başvuru maliyetlerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.
Ödül kazanmanız durumunda plaket almak için de ayrı bir ücret vermeniz gerekmekte. 2023 yılında bu ücret plaket başına 225 USD’ydi. 2024 yılının ücreti daha açıklanmadı.

Ödül Süreci Başvuru Maliyeti Son Başvuru Tarihi Ödülün Açıklanma Tarihi
Brandon Hall Group HCM Excellence Awards (Spring Program) 575 USD 12 Nisan 2024 22 Ağustos 2024
Brandon Hall Group Technology Excellence Awards (Fall Program) 795 USD 12 Eylül 2024 7 Aralık 2024
Brandon Hall Group EdTech Excellence Awards (Summer Program) 795 USD 18 Eylül 2024 7 Aralık 2024

Başvurular nasıl değerlendiriliyor?

Brandon Hall Group, başvuruların değerlendirilmesinde çok detaylı bir değerlendirme süreci izlemektedir. Sektörel konu uzmanlarından, araştırma analistlerinden ve yönetim ekibinden oluşan, bizim de içinde yer aldığımız büyük bir jüri ekibi ile çalışmaktadır. Bu süreçte her başvuru (diğer başvurulardan bağımsız olarak) belirli bir jüri grubu tarafından Jüri Paneli üzerinden değerlendirilmekte ve takip edilmektedir.

Ödül başvurusu sürecinde sadece tek bir başvuru aşaması bulunmaktadır. Bu nedenle kazanmak tamamen başvurunuzun içeriğine bağlıdır (dokümanı gönderdikten sonra, çok nadir olsa da jüri tarafından içeriği daha iyi anlayabilmek için bazı sorular gelebilir ama bu değerlendirme sürecinin standart bir parçası değildir). Her kategori kendi içinde farklı değerlendirme bakışına sahip olmakla birlikte temelde aşağıdaki şekilde değerlendirilmektedir:

Brandon Hall Group HCM Excellence Awards (Spring Program):
1. İhtiyaca Uygunluk
2. Program Tasarımı ve Uygulaması
3. Programın Benimsenmesi
4. Ölçülebilir Faydalar
5. Kazanımlar ve Yol Haritası

Brandon Hall Group Technology Excellence Awards (Fall Program):
1. Değer Önermesi
2. İnovasyon
3. Benzersiz Ayırt Ediciler
4. Ürün / Proje Demosu
5. Ölçülebilir Faydalar

Başvuruların her biri birden fazla jüri tarafında yukarıda yazdığım kriterler üzerinden 1-6 arasında bir ölçekte* puanlanır ve bir değerlendirme yazısı ile değerlendirme komitesine iletilir.

*Değerlendirme Ölçeği
1: Olağanüstü Zayıf – Başvuru, bu kriterin özelliklerinden hiçbirini göstermemektedir.
2: Biraz Zayıf – Başvuru, bu kriterin özelliklerinin neredeyse hiçbirini göstermemektedir.
3: Zayıf – Başvuru, bu kriterin özelliklerinden birkaçını göstermektedir.
4: Tatmin Edici – Başvuru bu kriterin bazı özelliklerini göstermektedir.
5: Tatmin Edicinin Üstünde – Başvuru, bu kriterin birçok özelliğini göstermektedir.
6: Olağanüstü – Başvuru, bu kriterin tüm özelliklerini göstermektedir.

Sonuç olarak başvurunuzun jüri değerlendirme ortalaması 22-24 puan arasındaysa Bronz, 25-27 puan arasındaysa Gümüş, 28-30 puan arasındaysa Altın ödül almaya hak kazanırsınız.

Başvuru kuralları nelerdir?

  • Başvurunuzu ilgili ödül sürecinin sayfasından indireceğiniz Microsoft Word şablonuna yazmalı ve bu formatta göndermelisiniz (HCM Awards’ta her kategori için farklı bir dosya bulunuyor. Technology Awards başvurularında ise ortak bir doküman var. İlgili kategoriyi işaretlemeniz gerekiyor).
  • Başvuru şablonuna istediğiniz uzunlukta (karakter sınırlaması olmadan) metin yazabilirsiniz ancak formdaki yazı karakterlerine ve biçimlendirme stillerine uymalısınız.
  • Başvurunuzda destekleyici dokümanlar veya görseller kullanabilirsiniz. Bunları başvuru formunun uygun bölümlerine yapıştırabilir veya başvuru yaptığınız platformunda link olarak ekleyebilirsiniz. Ancak jüri çok fazla ek dokümanı okurken veya uzun videoları izlerken vermek istediğiniz mesajdan kopabilir.
  • Başvuruyu İngilizce ve üçüncü şahıs olarak yazmalısınız. “Biz, bizim, biz” vb. ifadeleri ve pazarlama odaklı bir yazım dili kullanmamanızı öneririz.
  • İzin vermeniz durumunda Brandon Hall Group başvurunuzu best practice olarak yayınlayabilir. Başvurunuzun tamamen gizli olmasını istiyorsanız, başvuru platformunda belirtebilirsiniz.
  • Tamamlanmış başvuru formunu, Brandon Hall Group’un ödül başvuru platformu üzerinden yüklemeniz gerekmekte, e-posta ile gönderimler kabul edilmemektedir (Platforma buradan ulaşabilirsiniz).

Başvuruya karar verdiniz, sonraki adımlarınız…

Uluslararası ödüllere başvurmak kimi zaman farklı iş birimlerinin koordine olmasını gerektiren zorlu bir süreçtir. Siz de Brandon Hall Group Excellence Awards’a başvuruda bulunmayı düşünüyorsanız ve başvurunuzun etkili olmasını istiyorsanız, uzun yıllara dayanan deneyimimiz ve başarılarımızla, size bu konuda yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Augdemy olarak, ödül başvurusu yazma konusunda; sunduğumuz uzmanlıkla ve ödüle giden yolda verdiğimiz danışmanlık hizmetleri ile sektördeki diğer tüm ajanslardan ayrılıyoruz. Müşterilerimizin başarı hikayelerine imza atarken elde ettiğimiz bilgi birikimini, ödül başvurularınızın etkileyici ve dikkat çekici olmasına katkıda bulunmak için kullanıyoruz. Detaylı bilgiler ve hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Başvurunuzu güçlendirmek ve ödül kazanma şansınızı artırmak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bu yazıyı paylaşın!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Geleceğin Yetkinlikleri

Dünya Ekonomik Forumu’nun (World Economic Forum) geçtiğimiz günlerde yayınladığı “2020 Yılında Sahip Olunması Gereken En Önemli Yetkinlikler” raporuna göre günümüzde en çok gereksinim duyduğumuz yetkinliklerin %35’i değişecek. Peki biz bu değişimden nasıl etkileneceğiz?

Eğitim Tasarımı 101: Kurumsal Eğitim Tasarımı

Eğitim tasarımı ve iç eğitim süreci ile kurumlar ihtiyaç duydukları bilgileri ve tecrübelerini çalışanlarına aktarak gelişimin sürekliliğini sağlar. Peki bir eğitim tasarım süreci nasıldır?

2023-12-07T11:40:09+03:00
Go to Top