Proje Açıklaması

Tanım

Yenilikçi fikirler üreten ve bu fikirlerle yeni ürünler geliştirerek pazara sunan firmalar ürün geliştirme sürecine başlamadan önce patent kontrolü yapmalıdırlar. Patent kontrolü yapmayan firmalar ürünü pazara sürmeden önce veya sürdükten kısa bir süre sonra kendilerine açılmış bir dava ile karşı karşıya kalabilir ve geliştirdikleri ürünü satamayabilirler. Sonrasında ise büyük emek ve kaynak ayırarak geliştirdikleri ürünlerinin kopyalanarak pazarda haksız rekabet ile karşı karşıya kalmamak için patent, faydalı model veya marka tescilleri ile fikirlerini korumalıdırlar.

Her iki durumda da şirketlerin fikri haklar sürecini bilen bir ekip oluşturmaya ihtiyacı vardır. Bu ekip şirket içerisindeki buluş bildirimlerini değerlendirerek şirketin bu konudaki haklarını konuma altına almalıdır.

Eğitim Hedefleri

Bu eğitim sonunda katılımcılar; Patent, faydalı model, endüstriyel tasarım ve marka ile ilgili temel bilgileri açıklayabilecek, patent sürecini yorumlayabilecek, patent başvurusu için buluş bildirim formu hazırlayabilecek, patent süreci ile ilgili hukuki hakları ayırt edebilecektir.

Eğitimin İçeriği

– Fikri Haklar Nedir?
– Patent Nedir? Neden Önemlidir?
– Hangi Fikirlere Patent Alınır? Hangilerine Alınmamalıdır?
– Fikri Haklar Stratejisi, Vizyon ve Misyonu
– Patent Fikirlerinin Toplanması ve Değerlendirilmesi
– Patent Ofisinin Belirlenmesi
– Portföy Bakımı